Full Short Films Programme 2020

Download here the Full Short Films Programme 2020

Due to Covid-19 and level 3 restrictions in Ireland some of the cinemas are closing down. We made the decision that the 9th edition of Dublin International Short Film and Music Festival to take place on FesthomeTV.
We have selected 162 shorts and music videos from over 30 countries and we are proud with the selection we made. We will update this page with links direct to FesthomeTV on each programme.
17 programmes can be viewed worldwide and 3 programmes can be viewed only in Ireland.
We are disappointed that we are not going to meet you guys as every year for the last 8 editions but this is the best way to keep everyone safe and be able to show the selected films. 

Worldwide Viewing 9th-11th October Programme 1

1. Pipo And Blind Love, Directed by Le Gourrierec Hugo, 13min, France, Fiction-Music Video, 2019
2. Her Name Was Emily, Directed by Eoin McGovern, 4min, Drama, Ireland, 2020
3. Alaraph, Directed by Guust Mulder, 17min, Netherlands, Fiction/Fantasy, 2018
4. Salman bin Hamad: A Vision of Promise, Directed by Eva Daoud, 28min, Bahrain, Documentary, 2020
5. The She-Wolf, Directed by Svetlana Trébulle, 23min, France, Drama-Fantasy, 2019
6. The Bird & The Whale, Directed by Carol Freeman, 7min, Animation, Ireland, 2018
7. The Wise Fool, Directed by Geraldine Carr, 31min, Documentary, Canada, 2020
8. Flat White, Directed by Alan Markey, 7min, Drama, Ireland, 2020

Worldwide Viewing 9th-11th October Programme 2

1. 12000 Km, Directed by Erik Nylander, 28min, Documentary, Sweeden, 2019
2. Boneyard Ballet, Directed by Steven Holleran, 4min, Web/New Media, USA, 2020
3. The Maroon Bomber, Directed by Joshua M. Thomas, 10min, Documentary, USA, 2020
4. Thank You!, Directed by Maria Shulgia, 15min, Comedy-Drama, Russian Federation, 2020
5. Bits and Pieces, Directed by James Dunnison, 7min, Drama, Canada, 2020
6. Twin Trees, Directed by Emmanuel Ollivier, 4min, Animation, France, 2020
7. I See You Now, Directed by Tara Gadomski, 11min, Drama, USA, 2020
8. See Me Thru-Madame Gandhi, Directed by Dejha Ti, Ania Catherine, 4min, Music Video-LGBTQ, USA, 2020
9. Bully, Directed by Adhip Iyer, 24min, Drama, India, 2020

Worldwide Viewing 9th-11th October Programme 3

1. Waiting For Me-Madame Gandhi, Directed by Misha Ghose, 3min, Music Video, USA, 2020
2. Getting In, Directed by Richard Keaney, 9min, Drama, Ireland, 2020
3. In Our Day, Directed by Jason Figgis, 8min, Drama, Ireland, 2020
4. Stroke Of Midnight, Directed by Niclas Ribbarp, 14min, Drama, Sweeden, 2018
5. Rawr, Directed by Sorcha McGlinchey, 3min, Animation, UK, 2020
6. The Voyage, Directed by Jessica Patterson, 3min, Animation, Ireland, 2020
7. Oxygen, Directed by Rocky Grispen and Violette Belzer, 11min, Animation, Belgium, 2020
8. Household Demons, Directed by John Gray, 9min, Horror, USA, 2020

Worldwide Viewing 9th-11th October Programme 4

1. Bolero Station, Directed by Rolf Brönnimann, 10min, Animation, Switzerland, 2020
2. Fight Back, Directed by Loren Trabelsi, 19min, Drama, Israel, 2019
3. Home, Directed by Hsieh Meng Han, 15min, Drama, UK, 2020
4. It Can’t (be), Directed by Luca Vecchi, 6min, Drama, Italy, 2019
5. In the Land of the Flabby Schnook, Directed by Francis Gelinas, 6min, Animation, Canada, 2020
6. Zombies2020, Directed by Jack Barton, 6min, Comedy-Horror, Australia, 2020
7. Gringo Mike, Directed by Lorraine Harton, 18min, Documentary, Ireland-Peru, 2020
8. Ghost In The Machine, Directed by Craig Griffith, 11min, Horror-SF, UK, 2020
9. Too tired to sleep but I’m ok, Directed by Patrick Doran, 4min, Music Video, Ireland, 2020

Worldwide Viewing 9th-11th October Programme 5

1. Doubts, Directed by Julie Flanders, 3min, Animation, USA, 2018
2. The Life Of Bella, Directed by Andri Már Enoksson, 16min, Drama-Comedy, Iceland, 2020
3. Escape, Directed by Edward R. Gutierrez, 3min, Animation, USA, 2020
4. Planet Earth Calling Ana, Directed by Fernando Bonelli, 20min, Drama, Spain, 2019
5. Best Friends, Directed by Craig Talbot, 5min, Comedy, UK, 2020
6. Robin, Directed by Shane McCabe, 9min, Drama, Ireland, 2019
7. Wine Lake, Directed by Platon Teodoris, 10min, Drama, Ireland-Australia, 2019
8. The Priest, Directed by Michael Vukadinovich, 17min, Dark Comedy-Drama, USA, 2019

Worldwide Viewing 9th-11th October Programme 6

1. Loose Thread, Directed by Adam Wiliam Cahill, 26min, Drama, Ireland, 2019
2. A Handful Of Rust, Directed by Conor Chandler Simpson, 10min, Drama, USA, 2020
3. In Front, Directed by Oswaldo Colon Ortiz, 5min, Music Video, Puerto Rico, 2020
4. Isa, Directed by Christian Prener and Jens Langkjaer, 10min, Drama, Denmark, 2020
5. Potato Family, Directed by Lori Hamilton, 2min, Animation, USA, 2020
6. The Early House, Directed by Derek O’Connor, 12min, Horror, Ireland 2020
7. The Dinner Guest, Directed by Dale Griffiths Stamos, 14min, Drama, USA, 2017
8. Ms. In-Between, Directed by Brian-Durcan, 4min, Horror, Ireland, 2020

Worldwide Viewing 9th-11th October Programme 7

1. Summit Of Solitude, Directed by Andreas Bacher, 33min, Drama, Austria, 2020

2. Pachanga, Directed by Karl Sruhe, 5min, Music Video-Animation, Ukraine, 2020

3. A Long Way From Home, Directed by Jannik Ohlendieck, 10min, Drama, Ireland, 2019
4. The Raven, Directed by Damian Draven, 13min, Horror, Ireland, 2019
5. Avernus, Directed by Simon Ross, 11min, Drama, UK, 2020
6. Clara’s Room, Directed by Pippa Molony, 3min, Experimental-Drama, Ireland, 2020
7. Marta, Directed by Benoît Verdier and Julien Verdier, 6min, Drama, France, 2019
8. Darkness, Directed by Yury Yarushnikov, 3min, Music Video, Russian Federation, 2020

Worldwide Viewing 9th-11th October Programme 8

1. The Forest, Directed by Nguyen Viet Anh, 17min, Drama, Viet Nam, 2020
2. The Cancer Monster, Directed by Michael Costello, 15min, Drama, Ireland, 2020
3. Bitch, Directed by Darragh Moran, 13min, Comedy, Ireland, 2020
4. Belief And Belonging, Directed by Darren Doyle, 11min, Documentary, Ireland, 2020
5. Gabriël, Directed by Paul Haans, 13min, Drama, Netherlands, 2020
6. Between Two Worlds, Directed by Setha Mongkhoun, 15min, Drama, Lao People’s Democratic Republic, 2020
7. Mars Colony, Directed by Noel Fuzellier, 35min, Drama-SF, France, 2019
8. Golden Legs, Directed by Spencer Davies, 3min, Music Video, USA, 2019

Worldwide Viewing 9th-11th October Programme 9

1. Starry Night, Directed by Emma Smith, 14min, Drama, Ireland, 2019
2. Baby Teeth, Directed by Sonya Chwyl and Anik Desmarais-Spencer, 13min, Dark Comedy, Canada, 2020
3. Tin Pigeons: Closer, Directed by Tommy Creagh, 3min, Music Video, Ireland, 2020
4. The Ferry, Directed by Niall McKay, 25min, Drama, Ireland, 2019
5. Charm Controller, Directed by Fergus Mulligan, 5min, Comedy, Ireland, 2020
6. About Us, Directed by Ruxandra Ghitescu, 16min, Drama, Romania, 2020
7. Breakdown 2020, Directed by Sándor Gál, 15min, Drama-Thriller, Hungary, 2020
8. Martin Kohlstedt – Strom (Chapter II) Directed by Patrick Richter, 16min, Documentary, Germany, 2018

Worldwide Viewing 9th-11th October Programme 10

1. Kanaku y El Tigre “Abre los Brazos Como un Avion”, Directed by Mika Bast, 4min, Peru, 2020
2. Grandpa’s Ranch, Directed by Gustavo Rosa, 10min, Documentary, Brasil, 2019
3. Mary!Mary!Mary!, Directed by Conor Tobin, 9min, Horror, Ireland, 2020
4. OverKill, Directed by Alex Montilla, 15min, Horror, USA, 2019
5. I Lived A Life With You, Directed by Elena Martínez Santos, 15min, Drama-LGBTQ, Spain, 2019
6. Keep Out Of Reach Of Children, Directed by Cal McGhee, 12min, Drama-Comedy, Ireland, 2019
7. Circus Sam, Directed by Rayner Wang, 31min, Drama-Family, Japan, 2019
8. Funky Cha, Directed by Kirill Kuzin, 4min, Music Video, USA, 2020

Worldwide Viewing 9th-11th October Programme 11

1. I Don’t Want To Stay, Directed by Jérémy Engel, 5min, Music Video, France, 2020
2. Facing the Distance, Directed by Ginger Port and Emma Olson, 12min, Documentary, USA, 2020
3. Cramming, Directed by Dan Perlman, 15min, Comedy-Drama, USA, 2020
4. Three Brothers Two, Directed by Craig Moore, 29min, Drama, Ireland, 2020
5. The Secret Box-The Rice Of Paperboy, Directed by G.S. Leitgeb, 10min, Adventure-Mystery, Ireland, 2019
6. J-1, Directed by Emmi Shockley, 17min, USA, 2020
7. In Orbit, Directed by Katie McNeice, 17min, Drama, Ireland, 2019
8. Even The Sun Don’t Shine On Lonely Hearts In Shadow, Directed by Richard Harvey, 5min, Music Video, Ireland, 2020

Worldwide Viewing 9th-11th October Programme 12

1. Walk A Mile, Directed by Judith Cowley, 15min, Drama, New Zealand, 2019
2. Marginalized Nation, Directed by Francisco Alberto Galán S., 16min, Documentary, Colombia, 2020
3. Manasanamaha, Directed by Deepak Reddy, 17min, Comedy, India, 2020
4. The Fruitful, Directed by John Collins, 7min, Experimental, Ireland, 2018
5. Autumn Never Dies, Directed by Chris Quick, 25min, Comedy, UK, 2020
6. Yellow Rose, Directed by Xin Li, 4min, Music Video, Australia, 2017
7. Circle Of Stone, Directed by Mark Andrews, 19min, Horror-Sci-Fi, USA, 2019
8. The Pianists, Directed by Paul Guerin and François Guerin, 13min, Drama, France, 2019

Worldwide Viewing 9th-11th October Programme 13

1. The Favor, Directed by Henry Bruno, 14min, Drama, France, 2019
2. What Once Was, Directed by Esther Badenhorst, 4min, Music Video, South Africa, 2020
4. Afterimage, Directed by Ross O’Hara, 10min, Horror, Ireland, 2020
5. I Don’t Do This For Love, I Do This For Love – Nathan Bell On Tour, Directed by John Dower, 12min, Documentary, UK, 2020
6. Don’t Sing, Directed by Conor Johnston, 12min, Comedy-Musical, Ireland, 2019
7. Aicha, Directed by Zakaria Nouri, 22min, Drama, Morocco, 2020
8. Like Turtles, Directed by David Mandell, 23min, Drama, USA, 2019

Worldwide Viewing 9th-11th October Programme 14

1. Wasted, Directed by Denys Shchukin, 4min, Music Video-Animation, Ukraine, 2020
2. With Arms Wide Open, Directed by George Paraschiv, 14min, Drama, Romania, 2020
3. Last Date, Directed by Marielle Sjømo Samstad, 13min, Thriller, Germany, 2019
4. Wrong Number, Directed by Talon Gonzalez, 9min, Drama-Thriller, USA, 2020
5. It’s A Good Day, Directed by Andreas Eggen, 13min, Documentary, Norway, 2019
6. Kaifala, Directed by Niels Bent, 19min, Drama-Thriller, France, 2019
7. Signal, Directed by Hengjun Li, 25min, Drama, China, 2019
8. The Goose And The Gander, Directed by Ashley Treacy, 5min, Animation, Ireland, 2020

Worldwide Viewing 9th-11th October Programme 15

1. Let’s Stay Miserable Together, Directed by Pamela Claire, Co-director Mischa Baka, 4min, Music Video, Australia, 2020
2. Walls Of Limerick, Directed by Arturo Bandinelli, 8min, Experimental-Music Video, Ireland, 2019
3. Everything Looks Better In The Sunshine, Directed by Jonathan Farrelly and Mark Smyth, 13min, Comedy, Ireland, 2019
4. Khisa (pocket), Directed by Raj Pritam More, 16min, Drama, India, 2020
5. Obits, Directed by Alix Lambert and Manual Cinema, 6min, Animation, USA, 2019
6. Parenting, Directed by Aoife Nic Ardghail, 5min, Comedy-Drama, Ireland, 2020
7. Retribution, Directed by John Foley, 20 min, Documentary, Ireland, 2019
8. Les Monstres, Directed by Leslie Carles, 16min, Comedy, France, 2019

Worldwide Viewing 9th-11th October Programme 16

1. Jealous Alan, Directed by Martin Clark, 16min, Comedy, UK, 2019
2. Hear Hear, Directed by Emmet O’Brien, 5min, Horror, Ireland, 2019
3. Grey Rainbow, Directed by Mengyuan Xue and Xuejun Zhong, Drama-SF, 7min, China, 2020
4. Discontent, Directed by Tony O’Donnell, 10min, Drama, Ireland, 2019
5. Match, Directed by Laura O’ Shea & Tony Doyle, 12min, Drama, Ireland, 2019
6. My World, Directed by Daniel Poschinger, 4min, Music Video-Animation, Austria, 2019
7. The Train Catching Championships, Directed by Luke Flanagan, 10min, Drama, UK, 2020
8. Limbo, Directed by Saskia Dixie, 3min, Music Video, UK, 2019

Worldwide Viewing 9th-11th October Programme 17

1. Bill O’Dea: Fungophilic, Directed by Al Butler, 5min, Documentary, Ireland, 2019
2. Kleen, Directed by Shannon Van Metre, 15min, Drama, USA, 2019
3. Life`s Addictions, Directed by Shay Casserley, 11min, Documentary, Ireland, 2019
4. Day In The Sun, Directed by Ciaran Crudden, 15min, Drama, Ireland, 2019
5. James Arthur feat. Travis Barker – You, Directed by Timon Birkhofer, 4min, Music Video, Germany, 2019
6. The Way The Future Was, Directed by Raphael Kryszek, 24min, Drama-SF, USA, 2018
7. Home Wreckers, Directed by Joe Ferrera, 11min, Comedy, UK, 2019
8. Mountain, Directed by Gabriel Thomas Ayache, 4min, Music Video-Animation, Israel, 2019

Ireland Viewing Only 9th-11th October Programme 18

1. #keepdistance, Directed by Roman Gonther, 31min, Drama, Germany, 2020
2. Bringing Home The Blubber, Directed by Molly Adams, 20min, Documentary, UK, 2019
3. Dermot Kennedy: Giants, Directed by Oriol Puig, 3min, Spain, Music Video, 2020
4. Deus Otiosus (The Idle God), Directed by Mat Braddy, 17min, Drama-SF, UK, 2020
5. Fail In Love-Berlin, Directed by Cécile Rousset, Romain Blanc-Tailleur, Adrienne Nowak, 4min, Animation-Documentary, France, 2020
6. Kite, Directed by HongWei Wang, 16min, Animation, China, 2020
7. If We Were Friends, Directed by Xiaoxiao Yue, 15min, Drama, China, 2019
8. Tyrant, Directed by Barbara Mones, 9min, Animation, USA, 2018

Ireland Viewing Only 9th-11th October -Programme 19

1. Marie, Directed by Yudi Zhang, 15min, Drama-LGBTQ, USA, 2020
2. Tempest Desert, Directed by Talita Maia, 18min, Drama, USA, 2020
3. The Appointment, Directed by Alexandre Singh, 20min, Horror, UK, 2019
4. When Mom Is Gone, Directed by Zeynep Gulru Kececiler, 29min, Documentary, Turkey, 2020
5. Alina, Directed by Rami Kodeih, 25min, Drama, USA, 2019
6. As The Devil Drives, Directed by Callum Patrick O’Brien, 19min, Horror, Ireland, 2019
7. Cheyenne, Directed by Gerard Corporon, 19min, Drama, France, 2019
8. Efímera (“Ephemeral”), Directed by Paco Peregrín, 3min, Experimental, Spain, 2016

Ireland Viewing Only 9th-11th October -Programme 20

  1. A Better You, Directed by Eamonn Murphy, 16min, Drama-SF, Ireland, 2019
  2. Giving Away The Bride, Directed by Vardhan S.N.Dhaimodkar, 12min, Comedy-Drama, India, 2020
  3.  Ionuț and Călin, Directed by Sorin Poamă, 18min, Drama-LGBTQ, Romania, 2018
    4. Girl In The Window, Directed by Gary Boyd, 11min, Comedy, Ireland, 2019
    5. Remember When, Directed by Molly Moloney, 10min, Drama-Romance, Australia, 2020
    6. Siffler, Directed by François Narboux, 4min, Music Video, France, 2018
    7. The Last Pizza, Directed by Gert Kombate, 7min, Comedy-Action, China, 2019
    8. Divertimento, Directed by Keyvan Sheikhalishahi, 30min, Drama-Mystery, 30 min, France, 2020

9. Gon, The Little Fox, Directed by Takeshi Yashiro, 28min, Animation, Japan, 2019

DISFMF 2020 Online on FesthomeTV

Due to Corona Virus the 9th edition of DISFMF will take place online on FesthomeTV

High levels of protection to stream online, this is the way to do it.

About FesthomeTV
The only VOD platform created exclusively for online film festivals. Versatile and highly configurable to adapt to the requirements of all festivals.These are the same DRM systems required by major studios of Hollywood for their films and are used by public platforms such as Netflix, Amazon or iTunes. Your film is highly protected on FesthomeTV. Hollywood-grade DRM Protection ensures that even if your video files are given away, they will not be able to be played without authorisation. A single expiring key is created for each authorised view that allows the content to be played.
Festhome uses Widevine, PlayReady & Fairplay to create an encrypted copy of your film. It is also possible to activate further protection, such as software screen capture protection via HDCP.

PROXY DETECTION

Want to prevent users with a proxy, TOR network browsers or VPN access from accessing the content? FesthomeTV proxy detection systems allows blocking the content even more than geo-blocking.

We are able to choose the country that you want to show your film.

 

Winners at Dublin International Short Film and Music Festival 2019

Winners at Dublin International Short Film and Music Festival 2019

 

Best Director – Pia Andell, The Match Comedy-Drama, 15min, Finland

 

Best Script – [Still] love you, directed by Fernando Bonelli, Drama, 30min, Spain

 

Best Music Video – Dark like the night-Karenina, directed by Radda Novikova, Music Video, 8min, Russia

 

       Best Cinematography-Philippe Brelot, Virtual Attraction, directed by Sophie Picciotto, Comedy-Romance, 15min, France

Best Comedy- The Work Party, directed by Steven McKenna, 22min, Ireland

 

       Best Animation-Them, directed by Robin Lochmann, 15min, Germany

 

       Best Sound Design- Anacronte, directed by Raúl Koler & Emiliano Sette, 15min, Argentina  

 

Best Music- Casual, directed by Aoife Nic Ardghail & Kate Dolan, Drama, 12min, Ireland

 

       Best Student- The Dressmaker, directed by Olivia McLaughlin, Drama, 16min, Ireland

 

Best Irish Short- The Family Way, directed by Nuno Bernardo, Drama, 18min

 

Best Actor- Scott Adsit, Still Happy, directed by Fred Berner USA

 

Best Actress- Fatou Mbemgue, The School Trip directed by Salvatore Allocca, Italy

 

       Best Documentary- Joe Boots, directed by Florian Baron, Documentary, 30min, Germany-USA

 

       Best International Short Film- Clothes & Blow, directed by Sam Peter Jackson, 23min, UK